13 czerwca o godzinie 5:00 uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego.
Zwiedzanie zaczęliśmy od wizyty w Muzeum Przyrodniczym w Ojcowie oraz obejrzenia ekspozycji przyrodniczej. Uczniowie mieli tam okazję zobaczyć m.in. film zrealizowany w technologii 3D, pokazujący tworzenie się doliny Prądnika. Po obejrzeniu filmu udali się do sal wystawowych, gdzie oglądali liczne eksponaty geologiczne i paleontologiczne oraz charakterystyczne skały i znajdujące się w nich odciski i odlewy zwierząt jurajskich. Oglądali także rekonstrukcje wnętrz jaskiń przy odgłosach wody kapiącej ze stropu i wydawanych przez nietoperze. Bardzo ciekawa okazała się również makieta przedstawiająca Ojcowski Park Narodowy oraz sala z dioramą, gdzie można obejrzeć zdjęcia grzybów, drzew, krzewów a także różne gatunki zwierząt zamieszkujących tereny parku.
Po wizycie w muzeum udaliśmy się do Groty Łokietka, która jest największą jaskinią na terenie Parku Jaskiń – jej długość wynosi 320 m. We wnętrzu groty odczuwalna była duża wilgoć, a ze stropu zwisały krople wody, co według legendy miało przynieść szczęście każdemu, na kogo one spadną. Temperatura w jaskini wynosiła zaledwie 7 – 8 stopni C. Przewodnik opowiedział również legendę o ukrywającym się w jaskini Władysławie Łokietku, który schronił się w niej przed królem czeskim Wacławem II.
Ciekawym elementem architektonicznym okazała się brama ze skały zwana Bramą Krakowską, która do złudzenia przypomina prawdziwe wrota. Również tutaj uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że według legendy odległość między kolumnami z roku na rok zmniejsza się. Gdy skały całkowicie się „zejdą” – nastąpi koniec świata, dlatego zwiedzający przechodząc przez „wrota”, podkładają pod nimi kije, starając się tym samym uniemożliwić ich przesuwanie się.
Chętni uczniowie wspięli się na Jonaszówkę. Jest to punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na Dolinę Prądnika, Ojców oraz górujący nad nim w oddali ojcowski zamek. Po kilku godzinach spaceru wszyscy udaliśmy się na obiad, po którym uczniowie mieli czas wolny na lody, zakup pamiątek i krótki odpoczynek.
Ostatnim punktem wycieczki był Zamek w Pieskowej Skale, który jest dużą atrakcją turystyczną na Szlaku Orlich Gniazd. Budowla urzekła wszystkich swoim pięknem, a dodatkowo uczniowie poznali tu legendę o Dorotce – córce Tęczyńskich, która wyjaśnia, skąd się wzięła nazwa „Pieskowa Skała”. Zaraz obok zamku znajduje się Maczuga Herkulesa - najciekawsza wizytówka Ojcowskiego Parku Narodowego. Ta wysoka i smukła skalna maczuga bez wątpienia przyciągnęła uwagę uczniów. Licząca około 25 metrów skała powstawała przez miliony lat. Na szczycie Maczugi Herkulesa znajduje się żelazny krzyż, który został tam ustawiony na pamiątkę pierwszego zdobycia ostańca.
W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w znanej wszystkim sieci „McDonald” na mały posiłek, co zawsze jest dla naszych uczniów dodatkową atrakcją.
Pogoda i humory dopisywały wszystkim uczestnikom. W godzinach wieczornych zmęczeni, ale szczęśliwi dotarliśmy do Kamienia. To była bardzo ciekawa i interesująca wycieczka, która dostarczyła zwiedzającym uczniom i ich opiekunom wielu wrażeń i na pewno na długo pozostanie w pamięci.