• Wycieczka klas młodszych do Brzezóvki
          • Wycieczka klas młodszych do Brzezóvki

          • Dnia 20 czerwca 2023 r. odbyła się wycieczka autokarowa do Parku Zabaw i Dinozaurów do Brzezovki. W wycieczce wzięły udział dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas I – III wraz z wychowawcami. Celem wycieczki było rozwijanie i doskonalenie sprawności ruchowej, zręczności, orientacji w przestrzeni oraz apoznanie się z prehistorycznym światem dinozaurów, a także wspólna integracja. Po około godzinie drogi dotarliśmy na Brzezóvki. Miejsce docelowe to duży Park rozrywki, który od samego wejścia kusił wieloma atrakcjami. Wędrując alejkami zwiedzaliśmy po krótce historię cywilizacji oraz park jurajski z dużą liczbą dinozaurów. Prehistoryczne gady zrobiły nie lada wrażenie na ,,Małych turystach’’. Później udaliśmy się na plac zabaw z mnóstwem zjeżdżalni i urządzeń uwielbianych przez dzieci. Smaczny obiad, lody, pamiątki i wspólne zdjęcia to tylko dopełnienie udanej wycieczki. Pobyt bardzo szybko dobiegł końca. Pełni niezapomnianych wrażeń i emocji późnym popołudniem wróciliśmy do szkoły. Chętnie to miejsce jeszcze raz odwiedzimy.
                                                                                                                                                                            M. Rurak

        • Laboratoria przyszłości
          • Laboratoria przyszłości

          • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna, którą zaproponował MEN we współpracy z Centrum GovTech. Jego główną misją było stworzenie nowoczesnej szkoły w której zajęcia będą angażowały uczniów, sprzyjały odkrywaniu talentów oraz rozwijaniu zainteresowań - wszystko w myśl zasady STEAM. W ramach programu "Laboratoria Przyszłości" nasza szkoła zakupiła: drukarka 3D, laptop do obsługi drukarki, aparat fotograficzny z funkcją kamery, studio filmowe, klocki konstrukcyjne, zestawy modelarskie, maszynę do szycia. Na zajęciach robotyki i informatyki uczniowie pracowali na drukarce 3D, tworzyli wydruki, wymieniali filament, czyścili dyszę i platformę. Aparat fotograficzny wykorzystywany był do dokumentowania wydarzeń z życia szkoły. Na dodatkowych zajęciach uczniowie klas młodszych budowali z klocków Korbo. Zajęcia z wykorzystaniem tych klocków są wielowymiarowe, ponieważ uruchamiają wyobraźnię, logiczne myślenie, doskonalą sprawność manualną oraz uczą współpracy w zespole.

        • Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego
          • Wycieczka do Ojcowskiego Parku Narodowego

          • 13 czerwca o godzinie 5:00 uczniowie klas IV-VIII wraz z opiekunami udali się na wycieczkę do Ojcowskiego Parku Narodowego.

            Zwiedzanie zaczęliśmy od wizyty w Muzeum Przyrodniczym w Ojcowie oraz obejrzenia ekspozycji przyrodniczej. Uczniowie mieli tam okazję zobaczyć m.in. film zrealizowany w technologii 3D, pokazujący tworzenie się doliny Prądnika. Po obejrzeniu filmu udali się do sal wystawowych, gdzie oglądali liczne eksponaty geologiczne i paleontologiczne oraz charakterystyczne skały i znajdujące się w nich odciski i odlewy zwierząt jurajskich. Oglądali także rekonstrukcje wnętrz jaskiń przy odgłosach wody kapiącej ze stropu i wydawanych przez nietoperze. Bardzo ciekawa okazała się również makieta przedstawiająca Ojcowski Park Narodowy oraz sala z dioramą, gdzie można obejrzeć zdjęcia grzybów, drzew, krzewów a także różne gatunki zwierząt zamieszkujących tereny parku.

            Po wizycie w muzeum udaliśmy się do Groty Łokietka, która jest największą jaskinią na terenie Parku Jaskiń – jej długość wynosi 320 m. We wnętrzu groty odczuwalna była duża wilgoć, a ze stropu zwisały krople wody, co według legendy miało przynieść szczęście każdemu, na kogo one spadną. Temperatura w jaskini wynosiła zaledwie 7 – 8 stopni C. Przewodnik opowiedział również legendę o ukrywającym się w jaskini Władysławie Łokietku, który schronił się w niej przed królem czeskim Wacławem II.

            Ciekawym elementem architektonicznym okazała się brama ze skały zwana Bramą Krakowską, która do złudzenia przypomina prawdziwe wrota. Również tutaj uczestnicy wycieczki dowiedzieli się, że według legendy odległość między kolumnami z roku na rok zmniejsza się. Gdy skały całkowicie się „zejdą” – nastąpi koniec świata, dlatego zwiedzający przechodząc przez „wrota”, podkładają pod nimi kije, starając się tym samym uniemożliwić ich przesuwanie się.

            Chętni uczniowie wspięli się na Jonaszówkę. Jest to punkt widokowy, z którego rozpościera się piękny widok na Dolinę Prądnika, Ojców oraz górujący nad nim w oddali ojcowski zamek. Po kilku godzinach spaceru wszyscy udaliśmy się na obiad, po którym uczniowie mieli czas wolny na lody, zakup pamiątek i krótki odpoczynek.

            Ostatnim punktem wycieczki był Zamek w Pieskowej Skale, który jest dużą atrakcją turystyczną na Szlaku Orlich Gniazd. Budowla urzekła wszystkich swoim pięknem, a dodatkowo uczniowie poznali tu legendę o Dorotce – córce Tęczyńskich, która wyjaśnia, skąd się wzięła nazwa „Pieskowa Skała”. Zaraz obok zamku znajduje się Maczuga Herkulesa - najciekawsza wizytówka Ojcowskiego Parku Narodowego. Ta wysoka i smukła skalna maczuga bez wątpienia przyciągnęła uwagę uczniów. Licząca około 25 metrów skała powstawała przez miliony lat. Na szczycie Maczugi Herkulesa znajduje się żelazny krzyż, który został tam ustawiony na pamiątkę pierwszego zdobycia ostańca.

            W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w znanej wszystkim sieci „McDonald” na mały posiłek, co zawsze jest dla naszych uczniów dodatkową atrakcją.

            Pogoda i humory dopisywały wszystkim uczestnikom. W godzinach wieczornych zmęczeni, ale szczęśliwi dotarliśmy do Kamienia. To była bardzo ciekawa i interesująca wycieczka, która dostarczyła zwiedzającym uczniom i ich opiekunom wielu wrażeń i na pewno na długo pozostanie w pamięci.

        • Dzień Patrona Szkoły
          • Dzień Patrona Szkoły

          • 7 czerwca 2023 roku odbyły się w naszej szkole obchody Dnia Patrona- Świętej Jadwigi Królowej. Odbyła się uroczysta akademia pod hasłem "Święta Jadwiga Królową Pokoleń". Uczniowie klasy VII i VIII w inscenizacji przybliżyli nam sylwetkę Świętej Jadwigi- jej życie i dokonania. Zaprosili nas w podróż w XIV wiek przedstawiając najważniejsze wydarzenia z jej życia: koronację, zaślubiny, hojność i dobroć Królowej. Po akademii poszczególne klasy prezentowały zadania z projektu edukacyjnego "Święta Jadwiga Królowa- Patronka Szkoły". Wśród zadań do realizacji znalazły się: portret Królowej, taniec dworski, krótka inscenizacja fragmentu legendy związanej ze św. Jadwigą Królową, Kodeks dobrych manier, wiersz i ilustracja "Patron mojej szkoły", komiks, gra planszowa "Święta Jadwiga Królowa", folder biura podróży "Wycieczka śladami św. Jadwigi Królowej", gazetka szkolna na temat patrona szkoły. Wszystkie te działania pogłębiły wiedzę na temat życia i działalności św. Jadwigi Królowej. Postawa naszej Patronki może być dla nas dzisiaj inspiracją i drogowskazem w naszych codziennych edukacyjnych i życiowych działaniach.

        • Karta rowerowa
          • Karta rowerowa

          • 7 czerwca 2023r. uczniowie klasy 4 przystąpili do egzaminu na kartę rowerową. Pomimo trudnych warunków atmosferycznych - padał deszcz, wszyscy bardzo dobrze poradzili sobie z przygotowanym torem rowerowym i pozytywnie zdali egzamin. Pan policjant starszy sierżant Krystian Woś przeprowadził z uczniami pogadankę na temat bezpieczeństwa na drodze. Dla każdego uczestnika przygotował pamiątkowy dyplom oraz odblask.

        • Laboratoria przyszłości
          • Laboratoria przyszłości

          • W realizacji narodowego programu "Laboratoria przyszłości" biorą udział również uczniowie klas młodszych. Dla nich zostały zakupione klocki Korbo. Uczniowie bardzo chętnie z nich korzystają. Budowanie z klockami Korbo to nowy wymiar konstruowania, nauki i zabawy.

        • Narodowy Rozwój Czytelnictwa
          • Narodowy Rozwój Czytelnictwa

          • Nasza szkoła w roku szkolnym 2022/2023 przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” Priorytet 3. W ramach programu do biblioteki zakupiono książki - nowości wydawnicze dla oddziału przedszkolnego.

        • Gminne Igrzyska Dzieci - konkurs "Baw się z nami"
          • Gminne Igrzyska Dzieci - konkurs "Baw się z nami"

          • 18 maja 2023 r. w naszej szkole odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci w konkursie „Baw się z nami”. Był to konkurs sportowy dla uczniów klas I – III. W rozgrywkach wzięły udział  reprezentacje  4 szkół podstawowych z naszej gminy. Ośmioosobowe zespoły rywalizowały w konkurencjach sztafet biegowych: z pałeczką sztafetową, ze zmianą piłek, z szarfami, skokach w workach oraz w konkurencjach technicznych: dodawanie skoków, rzuty do żywego kosza i strzały na bramkę. Miejsca zajęte przez drużyny w poszczególnych konkurencjach były przeliczane na punkty, a  ich suma decydowała o ostatecznym wyniku rywalizacji.  Wszystkim zawodnikom gratulujemy sportowej postawy podczas zawodów!

        • Konkurs z języka angielskiego
          • Konkurs z języka angielskiego

          • W maju 2023 r odbył się konkurs z języka angielskiego „Landmarks of English speaking countries” pod opieką pani Dominiki Kędry. Konkurs był skierowany dla uczniów klas IV-VIII. Zadaniem uczniów było wykonanie makiety obiektu z kraju anglojęzycznego. W konkursie wzięło udział czterech uczniów. Wyniki przedstawiały się następująco:

            I miejsce- Anna Warchoł kl.IV

                              Zofia Świerat kl.IV

            II miejsce- Julia Gwóźdź kl.V

            III miejsce- Michał Januszewski kl. VI

            Gratulujemy!

        • Majowe Święta Narodowe
          • Majowe Święta Narodowe

          • 27 kwietnia 2023 roku odbyła się akademia z okazji Świąt majowych, są to:

            • 1 maja - Święto Pracy
            • 2 maja - Święto Flagi RP
            • 3 maja - Rocznica Uchwalenia Konstytucji

            Uczniowie z klasy VIII przedstawili historię tych ważnych dla wszystkich Polaków dat. Następnie dzieci z oddziału przedszkolnego recytowały wiersze i zaśpiewały piosenkę "Moja Ojczyzno".

        • Laboratoria Przyszłości
          • Laboratoria Przyszłości

          • Nasza szkoła bierze udział w rządowym programie Laboratoria Przyszłośći. Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu zakupiony został sprzęt audio wykorzystywany do nagłośnienia uroczystości szkolnych. W ramach dofinansowania zakupiony został zestaw elementów Forbot - kurs podstaw Arduino poziom I i II. Chętni uczniowie z klasy 5 na  dodatkowych zajęciach eksperymentowali z elektroniką w praktyce budując obwody elektroniczne z poziomu pierwszego podstaw Arduino.

        • Kominek harcerski
          • Kominek harcerski

          •  22 kwietnia nasza drużyna harcerska zorganizowała kominek wspomnieniowy dla seniorów harcerskich. Przybyło 6 osób pod przewodnictwem byłej komendantki Hufca Ziemi Rzeszowskiej dhny harcmistrz Janiny Koryl oraz dawni członkowie XXIV dh. im. Janka Bytnara z Górna (2 osoby) oraz XIV DH z Kamienia (2 osoby). W czasie kominka wspólnie śpiewaliśmy stare piosenki harcerskie oraz wspominaliśmy dawne obozy, biwaki, rajdy i zbiórki. Po kominku "zrobyliśmy" szwedzki stół, bo tak harcerze z "czternastki" jak i goście przynieśli jakiś smakołyk. Na zakończenie zrobiliśmy wspólne zdjęcie. Okazało się, że stare pokolenie może emanować energią i radością życia. Wiele osób bardzo ucieszyło się ze spotkania po latach i było zaskoczonych widząc twarze, z którymi z niejednego pieca jadło się chleb. Będą kolejne spotkania, ale to już po wakacjach. Czuwaj!