• PZO Z MUZYKI

• Przedmiotowe zasady oceniania z muzyki.

Przy ocenianiu ucznia brane są pod uwagę postępy w opanowaniu wiedzy teoretycznej jak również śpiew, gra na instrumentach oraz tworzenie muzyki. Weryfikacja wiedzy teoretycznej odbywa się poprzez ćwiczenia utrwalające jak również ćwiczenia traktowane jako sprawdziany. Umiejętności praktyczne oceniane są zawsze w kontekście predyspozycji muzycznych dziecka. Każdy uczeń ma możliwość uzyskania oceny bardzo dobrej, jeśli tylko będzie zaangażowany i staranny. Ocenianie umiejętności praktycznych jest zindywidualizowane tzn. nie porównuje się uczniów między sobą, lecz efekty pracy każdego z nich w stosunku do jego możliwości.

Kryteria i zakres oceniania na lekcjach muzyki.

Ocenę celującą otrzymuje uczeń, który:

- prawidłowo i całkowicie samodzielnie śpiewa piosenki z podręcznika oraz z repertuaru dodatkowego,

- prawidłowo gra na różnych instrumentach melodycznych melodie z podręcznika oraz z repertuaru dodatkowego,

- samodzielnie odczytuje i wykonuje dowolny utwór,

- potrafi rozpoznać budowę utworu muzycznego,

- posiada wiedzę i umiejętności nie niższe niż określone w wymaganiach na ocenę bardzo dobrą,

- bierze czynny udział w pracach szkolnego zespołu muzycznego,

- jest bardzo aktywny muzycznie,

- wykonuje różne zadania twórcze (komponuje, układa melodie).

Ocenę bardzo dobrą otrzymuje uczeń, który:

- prawidłowo i samodzielnie śpiewa większość piosenek przewidzianych w programie nauczania,

- prawidłowo i samodzielnie gra na instrumentach melodycznych większość melodii przewidzianych w programie nauczania,

- umie bezbłędnie wykonać rytmy – gestodźwiękami i na instrumencie perkusyjnym,

- potrafi rytmizować teksty,

- rozumie zapis nutowy i umie się nim posługiwać,

- zna podstawowe terminy muzyczne z programu danej klasy,

- podaje nazwiska wybitnych kompozytorów z programu danej klasy.

Ocenę dobrą otrzymuje uczeń, który:

- poprawnie i z niewielką pomocą nauczyciela śpiewa pieśni i piosenki jednogłosowe,

- poprawnie i z niewielką pomocą nauczyciela gra kilka melodii oraz akompaniamentów do piosenek na używanym na lekcji instrumencie melodycznym,

- wykonuje proste rytmy – gestodźwiękami i na instrumentach perkusyjnych niemelodycznych,

- rytmizuje łatwe teksty,

- zna podstawowe terminy muzyczne z programu danej klasy i wie, co one oznaczają,

- prowadzi systematycznie i starannie zeszyt przedmiotowy.

Ocenę dostateczną otrzymuje uczeń, który:

- niezbyt poprawnie i z dużą pomocą nauczyciela śpiewa niektóre piosenki przewidziane w programie nauczania,

- niezbyt poprawnie i z dużą pomocą nauczyciela gra na używanym na lekcjach instrumencie melodycznym niektóre melodie przewidziane w programie nauczania,

- wykonuje najprostsze ćwiczenia rytmiczne – gestodźwiękami i na instrumentach perkusyjnych niemelodycznych,

- zna tylko niektóre terminy i pojęcia muzyczne,

- prowadzi zeszyt niesystematycznie i niestarannie.

Ocenę dopuszczającą otrzymuje uczeń, który:

- niedbale, nie starając się poprawić błędów, śpiewa kilka najprostszych piosenek przewidzianych w programie nauczania,

- niedbale, nie starając się poprawić błędów, gra na instrumencie melodycznym gamę i kilka najprostszych utworów przewidzianych w programie nauczania,

- niechętnie podejmuje działania muzyczne,

- dysponuje tylko fragmentaryczną wiedzą,

- najprostsze polecenia – ćwiczenia rytmiczne – wykonuje z pomocą nauczyciela.

Ocenę niedostateczną uczeń otrzymuje tylko w sytuacjach wyjątkowych, np. gdy, mimo usilnych starań nauczyciela, wykazuje negatywny stosunek do przedmiotu oraz ma bardzo duże braki w zakresie podstawowych wymagań edukacyjnych dotyczących wiadomości i umiejętności przewidzianych dla danej klasy. Mimo pomocy nauczyciela nie potrafi i nie chce wykonać najprostszych poleceń wynikających  z programu danej klasy. Nie prowadzi zeszytu przedmiotowego.

Podczas wystawiania oceny za śpiew brane jest pod uwagę: poprawność muzyczna, znajomość tekstu piosenki oraz ogólny wyraz artystyczny.

Przy wystawianiu oceny za grę na instrumencie muzycznym uwzględnia się: poprawność muzyczną, płynność i technikę gry oraz ogólny wyraz artystyczny.

Oceniając wypowiedź na temat utworów muzycznych, połączoną ze znajomością podstawowych wiadomości i terminów muzycznych brane jest pod uwagę: zaangażowanie i postawa podczas słuchania, rozpoznawanie brzmienia poznanych instrumentów i głosów, rozpoznawanie w słuchanych utworach polskich tańców narodowych, podstawowa wiedza na temat poznanych kompozytorów, wyrażanie muzyki środkami pozamuzycznymi (opowiadanie, rysunek, drama).

Przy wystawianiu oceny za działania twórcze – wokalne i instrumentalne bierze się pod uwagę: rytmizację tekstów, improwizację rytmiczną, melodyczną oraz ruchową, umiejętność korzystania ze zdobytych wiadomości i umiejętności przy wykonywaniu zadań twórczych, np. wymagających korelacji działań muzyczno – plastycznych, umiejętność przygotowania ilustracji dźwiękowej do opowiadania, komiksu, grafiki itp., umiejętność tworzenia prostych akompaniamentów perkusyjnych.

Ocena aktywności za postawę na lekcji uczeń może otrzymać oceną dobrą lub bardzo dobrą. Za systematyczną i bardzo dobrą pracę w szkolnym zespole muzycznym oraz występy należy podwyższyć uczniowi ocenę  muzyki o jeden stopień.

Przy wystawianiu oceny za zeszyt przedmiotowy brana jest pod uwagę estetyka ogólna, systematyczność oraz staranność i sumienność w odrabianiu prac domowych.

Opracował:

Tomasz Polak na podstawie materiałów zamieszczonych przez Wydawnictwo Nowa Era.