Na zajęciach edukacji wczesnoszkolnej oraz na Kółku "Doświadczenia i eksperymenty" uczniowie wykorzystywali zakupione w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłości klocki Korbo. Uczniowie łącząc koła zębate, tulejki, korbki, łączniki tworzyli pojazdy, zwierzątka, budowle. Klocki Korbo to wspaniała zabawa, efektywna edukacja oraz możliwość uruchomienia pokładów kreatywności, które drzemią w każdym dziecku.
Bezpieczne ferie zimowe
Źródło:https://www.facebook.com/silamysleniawizualnego/posts/pfbid0y6TU4e4RQhAQFGykw4iXaeiHRSKHvyRA4A4857GHLqCuE29xGLQJbA1V5xUo2io8l
I Koncert Kolęd
18 stycznia 2023 roku w naszej szkole odbył się I Koncert Kolęd pod hasłem "Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi". Już po godzinie 16.00 "sala widowiskowa" zaczęła zapełniać się zaproszonymi Gośćmi. Byli wśród nich: Przedstawiciele Samorządu Lokalnego z Panem Wójtem na czele, Siostry Zakonne, Przyjaciele naszej szkoły, Rodzice, Babcie, Dziadkowie i Rodzeństwo uczniów i oczywiście uczniowie oraz absolwenci szkoły. Podczas Koncertu prowadzonego z ogromnym wdziękiem przez Panią Marię Murdzę usłyszeliśmy 16 utworów. Z radością płynącą z głębi serca kolędy, pastorałki i piosenki o tematyce bożonarodzeniowej wyśpiewali: dzieci z oddziału przedszkolnego, uczniowie, harcerze i ... nauczyciele oraz nasz szkolny chór pod kierownictwem P. Małgorzaty Świetlickiej z akompaniatorem P. Bartoszem Popielem. Kolęda finałowa "Bóg się rodzi" wybrzmiała pięknie w wykonaniu wszystkich zebranych. Głównym celem naszego kolędowania było dziękczynienie dla Pana Jezusa za dar życia, miłości, wiary i podziękowanie za Wszystkich, którzy swoją pomocą, dobrym słowem, życzliwością wspierają działania naszej szkoły. Po koncercie zostały rozdane podziękowania za owocną współpracę szkoły z Samorządem Lokalnym, instytucjami, osobami prywatnymi i rodzicami w 2022 roku. Po „uczcie dla ducha” przyszedł czas na „ucztę dla ciała”, czyli poczęstunek. Już dzisiaj zapraszamy wszystkich na II Koncert Kolęd zaplanowany na styczeń 2024 roku.
Zajęcia feryjne
Tradycją naszej szkoły były zimowiska organizowane w naszej szkole. Pandemia niestety ją przerwała. W tym roku zaprosiliśmy uczniów na nowo do twórczych zajęć w naszej szkole, które miały miejsce od 16 do 18 stycznia 2023r. Grupka uczniów bardzo chętnie przychodziła na zajęcia plastyczne, sportowe, informatyczne. Nie zabrakło zajęć programowania i kodowania, śpiewu, gier terenowych i gier planszowych. Były też świetne kalambury. Pamiętaliśmy również o przygotowaniu upominków dla naszych Babć i Dziadziusiów. Każdgo dnia był również pyszny ciepły posiłek i owoce. Cieszyliśmy się z niespodzianki- waty cukrowej, którą sami zrobiliśmy. To był pięknie przeżyty wspólnie czas.
"Małe Betlejem" w wykonaniu uczniów klasy I SP w Kamieniu Prusinie
Uczniowie klasy I: Bajek Mikołaj, Bigos Dawid, Piędel Sebastian, Wisz Nikola i Żak Aneta - podczas zajęć muzyki nagrali kolędę "Małe Betlejem". Jest to ich debiut, na którym ich działalność muzyczna na pewno się nie skończy!
Cieszymy się sukcesem Madzi
Nasi uczniowie chętnie biorą udział w konkursach. Piękne prace zdobywają uznanie w oczach jury. Praca uczennicy klasy 7, Magdaleny Dec zdobyła wyróżnienie w 15.Powiatowym Konkursie Plastycznym "Witraż Bożonarodzeniowy" w Sokołowie Młp. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Radio Rzeszów
1.01.2023 r. nasi uczniowie - Sebastian Piędel, Przemysław Bartecki, Oliwia Bajek, Rafał Błądek, Julia Gwóźdź, Aleksandra Partyka, Amelia Łach i Kamila Kozak - wraz z panią Dyrektor Małgorzatą Januszewską i panią Małgorzatą Świetlicką wzięli udział w audycji Polskiego Radia Rzeszów. Uczniowie opowiadali o pracy w chórze z ich perspektywy, zaśpiewali kolędy a Sebastian Piędel zagrał na akordeonie. Pani Małgorzata Świetlicka opowiedziała jak wygląda praca z chórem "od kuchni", a pani Dyrektor Małgorzata Januszewska o powstaniu "śpiewającej części szkoły", a także o szerokiej gamie zajęć dodatkowych rozwijających pasje i zainteresowania naszych uczniów. Dzięki uprzejmości pani Justyny Piekło - prowadzącej audycję radiowią, która uchyliła rąbka tajemnicy pracy w radiu, uczniowie mieli możliwość zwiedzenia ważnych pomieszczeń i poznania pracy w każdym z nich.
Harcerska wigilia
Jak co roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia spotykamy się, aby w gronie harcerzy jeszcze raz wspominać Narodziny Pana Jezusa. Każdy coś przyniesie, więc stół jest suto zastawiony. Nasze spotkanie rozpoczynamy rozważaniem tekstu o narodzinach Pana Jezusa i modlitwy, a potem łamiemy się opłatkiem, kolędujemy i wspominamy dawne dzieje w harcerskim kręgu. W tym roku zaszczyciła nas swoją obecnością dhna harcmistrz Joanna Baszkiewicz- Macek, która przez wiele lat prowadziła drużyny harcerskie w Górnie i Sokołowie Młp. Atmosfera była bardzo miła. Nawet nie obejrzeliśmy się, a już była godzina 22.30. Musieliśmy zakończyć spotkanie i wziąć się za porządki. Okazało się, że członkowie drużyny bardzo sprawnie zajęli się porządkami. Nikogo nie trzeba było poganiać czy prosić, a robota była wykonywana wzorowo, co bardzo cieszy, gdyż taki jest cel działania w drużynie. - Harcerze
Wesołych Świąt Bożego Narodzenia
„Jezusa Narodzonego wszyscy witajmy!”
Rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia,
czasu przepełnionego radością,
życzliwością i ludzką dobrocią.Czasu, w którym Pan Jezus zamieszka
w naszych sercach,
obdarzy pokojem i potrzebnymi łaskami, będzie błogosławił w każdym dniu 2023 roku.Wesołych Świąt Bożego Narodzenia Wszystkim Państwu
życzą: Dyrektor, Nauczyciele i Uczniowie
Szkoły Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej
w Kamieniu Prusinie
Betlejemskie Światło Pokoju
„Światło dla Ciebie”- to hasło jakie przyświecało tegorocznej akcji Betlejemskiego Światła Pokoju. Tradycyjnie już, od kilkudziesięciu lat, nasi harcerze zanoszą to światło pokoju do instytucji, organizacji, parafii, szkół, przedszkoli i przyjaciół z terenu naszej gminy i gmin sąsiednich.
XIX Rzeszowski Marsz za Życiem
W środę, 28 grudnia 2022r. ulicami Rzeszowa przeszedł XIX Rzeszowski Marsz za Życiem. Jest on organizowany każdego roku w dniu Świętych Młodzianków Męczenników, czyli dzieci betlejemskich pomordowanych na rozkaz Heroda. Wydarzenie to rozpoczęło się modlitwą przy Pomniku Dzieci Nienarodzonych na Starym Cmentarzu, a później uczestnicy marszu z zapalonymi świecami przeszli do Bazyliki oo. Bernardynów, gdzie odbyła się uroczysta msza wynagradzająca za grzechy przeciwko ludzkiemu życiu pod przewodnictwem JE Bp. Kazimierza Górnego. Nasi harcerze przygotowali piękną oprawę muzyczną tej mszy świętej, która była transmitowana na antenie Radia Via.
Harcerze też wspierają potrzebujących
"Bóg się rodzi"
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom
Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom oznacza nadzieję na lepszy los dla setek tysięcy dzieci z rodzin potrzebujących wsparcia. W ramach 29. edycji akcji Caritas Polska przygotowała ok. 2 mln świec, które zapłoną na wigilijnych stołach. Tradycyjnie już od klilkunastu lat w naszej szkole rozprowadzane są świece Caritas. Tego roku nie mogło być inaczej. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły zakupili świece wspierajac tym samym ludzi w potrzebie.
Akcja „Polakom na Ukrainie”
W drugim tygodniu grudnia nasza społeczność szkolna włączyła się w akcję organizowaną przez Wojewodę Podkarpackiego Panią Ewę Leniart wspólnie z Polskim Towarzystwem Walki z Kalectwem przy wsparciu Grupy Kapitałowej „Specjał” i Kuratorium Oświaty w Rzeszowie pod hasłem „Polakom na Ukrainie”. Nadchodzące Święta Bożego Narodzenia oraz okres zimowy stanowić będą ciężką próbę dla całej Ukrainy, ale także poważne wyzwanie dla Polaków zamieszkujących te tereny. Wierzymy, że nasi rodacy, którzy pozostali na terenie Ukrainy, a są to głównie osoby starsze, samotne, często także niepełnosprawne, z bardzo niskim dochodem w postaci emerytury, którym trudno jest przeżyć święta, zwłaszcza teraz w okresie wojennym będą cieszyć się z naszego wsparcia. Jesteśmy pewni, że zebrane w naszej szkole artykuły spożywcze, środki czystości, świece przyniosą radość Polakom mieszkającym na terenie Ukrainy i będą nadzieją na lepsze jutro, a czas Bożego Narodzenia piękniejszy. Dyrektor szkoły bardzo dziękuje Uczniom, Rodzicom i Nauczycielom za hojność i okazaną pomoc.
Laboratoria Przyszłości
W grudniu na zajęciach robotyki składaliśmy klocki zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości. W drukarce 3D wymieniliśmy filament na zielony i drukowaliśmy klocki konstrukcyjne na zajęcia pozalekcyjne.
Zapal Światło Wolności
13 grudnia 2022 roku obchodziliśmy w Polsce 41. Rocznicę wprowadzenie w naszym kraju stanu wojennego. Z tej okazji harcerze przygotowali plakat z najważniejszymi informacjami dotyczącymi tego wydarzenia. Społeczność szkolna włączyła się już tradycyjnie do akcji IPN „Zapal Światło Wolności” Pierwsze światło zapaliliśmy na szkolnym apelu, pozostałe o godz. 19.30 w oknach naszych domów wyrażając tym samym solidarność z ofiarami stanu wojennego.
SP! SERCE I POMOC… w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Kamieniu Prusinie
„SP! Serce i Pomoc” – to tytuł autorskiego projektu Podkarpackiego Kuratora Oświaty, którego partnerami są dyrektorzy, nauczyciele, uczniowie i rodzice ze szkół podstawowych województwa podkarpackiego Jego głównym założeniem jest podjęcie w szkole innowacyjnych działań, które ułatwią uczniom klasy trzeciej przyjazne przejściena wyższy etap edukacyjny i pomogą w wyeliminowaniu związanych z przekroczeniem tego progu niepowodzeń szkolnych.
W maju 2021 nasza szkoła podjęła decyzję o przystąpieniu do projektu „SP! Serce i Pomoc”. Zespół nauczycieli opracował innowacyjny program adaptacyjny pod hasłem „Czekamy na Was z otwartym sercem”, który wdrożyliśmy w roku szkolnym 2021/2022. Zaplanowane działania miały na celu „łagodne” wprowadzenie dziecka – ucznia klasy IV w świat pojęć i wiedzy z podziałem na przedmioty, przygotowanie do wykonywania dodatkowych obowiązków ucznia, spełniania wymagań wielu nauczycieli oraz wdrażania do świadomego samorozwoju i samokształcenia. Nasze działania skoncentrowały się na: metodach nauczania sprzyjających zaangażowaniu ucznia w proces uczenia się, ocenianiu ich osiągnięć, współpracy nauczycieli uczących klasę III i klasę IV oraz rodziców.
Wprowadziliśmy znaczące modyfikacje w samym procesie kształcenia. Nauczyciele prowadzili zajęcia z uwzględnieniem różnych metod dostosowanych do typów uczenia się czwartoklasistów; wśród nich dominowały metody aktywizujące, uczenie poprzez działanie, odniesienia do sytuacji z życia codziennego. Uczniowie wdrażani byli do sporządzenia notatek wizualnych, nauczyciel historii wprowadził OK Zeszyt. Do procesu lekcyjnego na stałe wprowadziliśmy przerwy śródlekcyjne wykorzystywane na zabawy integracyjne, ćwiczenia relaksacyjne. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyła się akcja "Kreatywne lekcje - dzień bez podręcznika", która polegała na tym, że w wybranym dniu tygodnia (kolejno poniedziałek, wtorek, środa…) nauczyciele prowadzili zajęcia bez wykorzystania podręcznika, dzięki czemu uczniowie (i nauczyciele) wykazywali się kreatywnością, większym zaangażowaniem w pracę i współpracą. Kolejną „nowością” było włączenie się do ogólnopolskiej akcji "Dzień pustej klasy”. Zajęcia przeprowadzone w plenerze pozwoliły na praktyczne wykazanie się uczniom nie tylko wiedzą, ale także przedsiębiorczością . Warto dodać, że wrzesień był w naszej szkole miesiącem, kiedy uczniowie klasy IV nie otrzymywali pisemnych zadań domowych, skupiali się na powtórzeniu i utrwaleniu wiadomości z lekcji i przygotowanie do odpowiedzi ustnych.
W tym też czasie ograniczyliśmy liczbę zadań domowych, a te, które uczniowie otrzymywali, miały zazwyczaj inną niż tradycyjna formę np. projekt, lapbook, leporello. Dodatkowo na wszystkich przedmiotach nauczyciele stosowali ocenianie kształtujące, a w klasyfikacji śródrocznej i rocznej oprócz wystawienia ocen tradycyjnych nauczyciele przygotowali także oceny opisowe.Nasz program adaptacyjny uwzględnił również działania związane z wychowaniem i opieką. Już w sierpniu odbyło się spotkanie wychowawcy klasy III z nauczycielami drugiego etapu edukacyjnego, na którym wychowawca przekazał informacje na temat uczniów, ich słabych i mocnych stron, zainteresowań i uzdolnień. Na początku września rodzice zostali zaproszeni do szkoły na warsztaty „Co dodać, co odjąć? Uczeń u progu 4 klasy”, które poprowadziła pani pedagog dr Jolanta Podolak – Zając. W trakcie roku szkolnego zarówno rodzice jak i uczniowie mieli możliwość skorzystanie z konsultacji z nauczycielami uczącymi w klasie IV. Spotkania „Nauczyciel dla ucznia” i „Nauczyciel dla rodzica” były czasem nie tylko na konsultacje przedmiotowe, ale tez czasem na szczere rozmowy, nierzadko zwierzenia z kłopotów, dobre rady. Uczniowie klasy IV włączyli się do szkolnej akcji „Ławka Dobra”. W tak zwanym „gorszym dniu” mogli przysiąść na specjalnej ławeczce, a wtedy zawsze znalazł się ktoś, kto podał im pomocną dłoń. Śmiało można przyznać, że prawdziwą furorę zrobiła akcja „Mój Anioł Stróż”. Każdy czwartoklasista miał swojego „Anioła Stróża” - był pod opieką koleżanki lub kolegi z klasy VIII. Zgodnie z celem przyświecającym tej akcji mógł liczyć na wsparcie, pomoc lub zwykłą rozmowę ze starszym kolegą czy koleżanką.
Program uwzględniał także działania ukierunkowane na rozwijanie kompetencji kluczowych uczniów. W I półroczu czwartoklasiści uczestniczyli w zajęciach dodatkowych „Kocham naukę – jak się uczyć”, których głównym założeniem było podniesienie efektywności uczenia się, doskonalenie umiejętności poznawczych, stosowanie
w praktyce poznanych technik i zasad uczenia się, organizowanie warsztatu pracy oraz kształtowanie pozytywnej motywacji do nauki. W II półroczu uczestniczyli w zajęciach koła szachowego. Udział w tych zajęciach sprzyjał rozwijaniu kreatywności, myślenia logicznego, analitycznego, strategicznego, wyobraźni przestrzennej, logiki. Uczniowie wzięli udział w warsztatach z mediacji, podczas których poznali mediacje jako sposób rozwiązywania konfliktów; wielu wyraziło chęć dołączenia do działającego w szkole Szkolnego Klubu Mediatora Rówieśniczego.Duży nacisk położyliśmy na integrację zespołu klasowego. Czwartoklasiści chętnie uczestniczyli w konkursach, reprezentowali naszą szkołę w zawodach sportowych. Brali udział w pozalekcyjnych spotkaniach klasowych m.in. w wieczorze filmowym oraz dwóch ogniskach z udziałem rodziców. Organizowali akcje klasowe np. mikołajki, Dzień Kobiet, Dzień Chłopaka, wieczór andrzejkowy, walentynki, wspólnie świętowali w klasie Boże Narodzenie i Wielkanoc. Wzięli również udział w akcjach ogólnopolskich : "Zostań Osobistym OnkoMikołajem” organizowanej przez fundację NEVER GIVE UP Muszkieterowie Szpiku, „Wspólnie gramy o wrażliwość” (wysyłanie kartek na święta Bożego Narodzenia oraz Wielkanoc), BohaterON, „Śniadanie daje moc”. Założyli i uprawiali przyszkolny ogródek warzywno-kwiatowy. Uczestniczyli w uroczystościach szkolnych np. „Bal Wszystkich Świętych”, „Bal Niepodległości”, „Dzień Postaci z Bajek” a także środowiskowych np. „VII Wieczór z książką”, „I Regionalny Kongres Mediatorów Rówieśniczych” i środowiskowych np. Diecezjalne Obchody Niedzieli św. Franciszka, XXV Spotkanie z Piosenką Religijną. Integrowali się ze społecznością szkolną poprzez tematyczne przerwy międzylekcyjne np. tańce integracyjne, czytanie bajek terapeutycznych, zabawy, gry planszowe, łamigłówki, gry terenowe, zabawy typu „Poszukiwanie skarbów”.
Wdrożenie programu adaptacyjnego „Czekamy na Was z otwartym sercem” przyniosło zamierzone efekty. Z naszych obserwacji, ankiet przeprowadzonych wśród uczniów i rodziców wynika, że uczniowie bez trudu przekroczyli próg między klasą III a IV, wdrożyli się do zmian w zakresie oceniania, organizacji lekcji, uczenia się, stworzyli grupę opartą na przyjaźni, akceptacji i tolerancji; z pełnym zaangażowaniem, aktywnie i świadomie uczestniczą w życiu klasy, szkoły i środowiska.
Podsumowaniem naszej pracy było otrzymanie z rąk Pani Małgorzaty Rauch-Podkarpackiego Kuratora Oświaty w Rzeszowie, „CERTYFIKATU PIERWSZEGO STOPNIA”. Certyfikat ten przyznawany jest szkole za pierwszy rok działań w projekcie SP! SERCE I POMOC. Pani dyrektor natomiast została powołana na liderkę sieci dyrektorów szkół w projekcie SP! Serce i Pomoc. Uroczystość wręczenia dyplomów miała miejsce 29 września 2022 roku podczas spotkania z dyrektorami szkół podstawowych województwa podkarpackiego zorganizowanego przez Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. O naszych działaniach można przeczytać w „MERITUM”( nr 6, (42) listopad-grudzień 2021)-Piśmie Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
Maria Murdza
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie