5-6-7 października uczniowie naszej szkoły (5 osób) wzięli udział w warsztatach organizowanych w ramach realizowanego przez Stowarzyszenie Ruch Pomocy Psychologicznej „Integracja” w Stalowej Woli projektu pod nazwą: „CHROŃMY MŁODOŚĆ w SIECI – program na rzecz bezpiecznego korzystania z komputera i Internetu przez młodzież” dofinansowanego ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Krajowego Biura Do Spraw Przeciwdziałania Narkomanii. Przeszkoleni Liderzy będą prowadzić zajęcia dla swoich kolegów i koleżanek oraz przygotują wystąpienie dla rodziców.
"BohaterON - włącz historię"
Na przełomie września i października włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji BohaterON, której celem jest upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego, jak również edukowanie społeczeństwa, promowanie patriotycznych postaw oraz tożsamości narodowej. Uczniowie przypomnieli sobie przyczyny i skutki powstania. Każdy uczeń otrzymał od harcerzy specjalnie wydaną kartkę-pocztówkę, napisał życzenia i podziękowania za bohaterska postawę powstańcom. Nie zabrakło również podczas realizacji akcji śpiewu piosenek i pieśni patriotycznych m.in. "Warszawskie dzieci".
Światowy dzień tabliczki mnożenia
Niezapomniane emocje towarzyszyły uczniom naszej szkoły, którzy 28 września 2018r. wzięli udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. To międzynarodowa akcja do której mogą przystąpić szkoły, które otrzymały specjalną licencję upoważniającą byciem Lokalnym Organizatorem akcji. Jej celem było propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się tabliczki mnożenia. „Egzamin” – brzmi bardzo groźnie i wielu osobom kojarzy się z trudnymi „przeprawami” w formie testów czy klasówek lecz w trakcie ŚDTM egzamin mał formę losu o różnym stopniu trudności. Każda osoba, która odpowiedziała pisemnie na 5 pytań z losu w ciągu 3 minut otrzymuje tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Tegorocznymi laureatami - posiadaczami Certyfikatu Eksperta Tabliczki Mnożenia 2018 zostali:
- z klasy IV
Węglarz Kacper, Urbanik Bartłomiej, Piela Weronika, Rodzeń Michał, Sochański Mateusz
- z klasy V
Grabiec Maciej, Partyka Zuzanna, Żak Dominika
- z klasy VI
Bochenek Iwona, Bzduń Jakub, Kozak Martyna, Urbanik Kamila, Sitarz Róża, Naja Oliwia, Sądej Jakub, Szewc Szymon
- z klasy VII
Goclon Maksymilian, Marut Marcin, Piela Mateusz
- z klasy VIII
Chrząstek Marcin, Kowalski Rafał, Stępak Szymon
Obchody Światowego Dnia Tabliczki Mnożenia wzbudziły w uczniach wiele pozytywnych emocji, mamy nadzieję, że wspólna rywalizacja zachęciła do dalszej nauki, a matematyczne święto zostanie w pamięci uczestników. Gratulujemy wszystkim „Ekspertom Tabliczki Mnożenia”i dziękujemy uczniom za udział.
Europejski Dzień Języków Obcych
- 26 września 2018 roku w naszej szkole zorganizowany został Europejski Dzień Języków Obcych, który przebiegał następująco:-apel (prowadzony w całości w języku niemieckim),-wystawa i czytanie bajek w języku angielskim i rosyjskim,-gry, zabawy i quizy językowe,-tworzenie drzewa: dlaczego warto uczyć się języków obcych,-oglądanie bajek w języku obcym,-słuchanie piosenki w 25 językach.Mamy nadzieję, że świętowanie tego dnia zmotywuje uczniów do jeszcze gorliwszej nauki języków.
Muzyka bliżej nas
"Muzyka bliżej nas"-pod takim hasłem odbyło się w naszej szkole spotkanie z nauczycielami Szkoły Muzycznej I stopnia w Kamieniu. Nauczyciele przybliżyli nam instrument jakim jest gitara, zachęcając uczniów naszej szkoły do podjęcia kształcenia w szkole muzycznej, oczywiście w klasie gitary.
Narodowe czytanie "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego
Już po raz czwarty 8 września 2018 roku nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji Narodowe Czytanie. W tym roku czytaliśmy powieść Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”. Swoją obecnością zaszczycili nas: Ksiądz Proboszcz Marian Gwizdak, Sekretarz Gminy Kamień Jerzy Bednarz, funkcjonariusze miejscowego Posterunku Policji – Krzysztof Głowala i Marek Wojciechowski, pan Tomasz Januszewski, absolwentka naszej szkoły Kornelia Januszewska. Otwarcia spotkania dokonała pani dyrektor Małgorzata Januszewska. Uczniowie klasy VIII – Maja Świerat i Rafał Kowalski przybliżyli sylwetkę Stefana Żeromskiego i przedstawili najważniejsze informacje o „Przedwiośniu”. Główną częścią spotkania było wspólne głośne czytanie powieści. Fragmentów „Przedwiośnia” wysłuchaliśmy w interpretacji pani dyrektor, zaproszonych gości i uczniów. W przerwie przy herbacie i ciastku wywiązała się dyskusja na temat czytanych fragmentów. Zebrani mogli zapoznać się z ciekawostkami o „Przedwiośniu” Stefana Żeromskiego umieszczonymi na gazetce oraz obejrzeć wystawę dzieł pisarza.
Duże zainteresowanie wzbudziły książki oraz podziękowania od Prezydenta RP Andrzeja Dudy za udział szkoły w poprzednich edycjach Narodowego Czytania. Spotkanie odbyło się
w kameralnym gronie, upłynęło w miłej atmosferze. Goście dokonali też wpisów na Karcie Pamiątkowej. Upamiętnieniem spotkania była wspólna fotografia.
Inauguracja roku szkolnego 2018/2019 i uroczyste pasowanie na ucznia
3 września cała społeczność szkolna zgromadziła się o 8.30 w kościele parafialnym w Kamieniu na mszy świętej na rozpoczęcie nowego roku szkolnego. Uczniowie naszej szkoły przygotowali oprawę liturgiczną. Druga część inauguracji roku szkolnego połączona z uroczystym pasowaniem ucznia miała miejsce w naszej szkole. Po przywitaniu wszystkich zebranych przez panią dyrektor i ślicznym odśpiewaniu hymnu narodowego głos zabrał ks. Proboszcz Marian Gwizdak, przekazując uczniom i nauczycielom, drogowskazy na dobry nadchodzący rok szkolny. Następnie wystąpili uczniowie z pięknym programem słowno-muzycznym żegnając tym samym wakacje i witając szkołę. Harcerze przypomnieli o kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mikrofon w dalszej części powędrował do dzieci z klasy pierwszej, które jako tropiciele, wyszukiwali drogi do każdego przedmiotu szkolnego i wszystkim zebranym udowodnili, że posiadają wiedzę i umiejętności na miarę pierwszoklasisty. Pani dyrektor przyjęła w poczet społeczności szkolnej kolejnych 10 pierwszaków. Uczniowie otrzymali dyplomy, upominki i mile spędzili czas przy przygotowanym przez rodziców poczęstunku.
Ognisko harcerskie
30 sierpnia 2018 roku harcerze spotkali się na ognisku harcerskim, żegnając tym samym wakacje i planując kolejną roczną pracę. Wspólna zabawa, śpiew, pieczenie kiełbasek i zdobywanie sprawności kuchcika- pieczenie placów-podpłomyków przyniosło wszystkim uczestnikom wiele radości
Zakończenie roku szkolnego 2017/2018
- 22 czerwca wszyscy odświętnie ubrani spotkaliśmy się o 8.30 na uroczystej mszy świętej w kościele parafialnym w Kamieniu, aby Panu Bogu podziękować za kolejny rok szkolny i prosić o błogosławieństwo na najbliższe wakacje. Następnie spotkaliśmy się w szkole i uczestniczyliśmy w dalszej część programu, na który złożyło się:
- odśpiewanie hymnu,
- część artystyczna na pożegnanie roku szkolnego w wykonaniu uczniów klasy VI,
- pożegnanie pierwszego etapu kształcenia przez uczniów klasy III,
- przemówienie pani Dyrektor,
- wręczenie wszystkim uczniom dyplomów i świadectw,
- wręczenie nagród książkowych,
- przekazanie biletów do Inwałdu uprawiających do bezpłatnego korzystania z parków tematycznych przez 2 dni.
Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Kamieniu Prusinie SZKOŁĄ PROMUJĄCĄ ZDROWIE
Zapewne niektórzy po raz pierwszy zetkną się z określeniem „Szkoła Promująca Zdrowie”, dlatego tytułem wstępu krótkie wyjaśnienie. Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie pojawiła się w Europie w połowie lat 80-tych, czerpiąc z ogólnych założeń promocji zdrowia prowadzonej przez Światową Organizację Zdrowia. W roku 1992 powstała Europejska Sieć Szkół Promujących Zdrowie, do której Polska przystąpiła jako jeden z siedmiu pierwszych krajów. W związku z tym projektem m.in. w 1999 roku wprowadzono do podstawy programowej ścieżkę edukacyjną „promocja zdrowia”. Celem wsparcia rozwoju programu w 2009 roku dodatkowo podpisano porozumienie o współpracy między Ministrem Edukacji Narodowej, Ministrem Zdrowia oraz Ministrem Sportu i Turystyki w sprawie promocji zdrowia i profilaktyki problemów dzieci i młodzieży.
Według programowej definicji Szkoła Promująca Zdrowie to „szkoła, która we współpracy z rodzicami uczniów i społecznością lokalną systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu społeczności szkolnej oraz wspiera rozwój kompetencji uczniów i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie”.
Wśród zadań, jakie realizują Szkoły Promujące Zdrowie, znajdują się: propagowanie zdrowego stylu życia, tworzenie nawyków prozdrowotnych, wychowanie ucznia, który radzi sobie z problemami, nawiązuje pozytywne relacje z otoczeniem, akceptuje samego siebie, uświadomienie uczniom, rodzicom i nauczycielom zagrożeń związanych z zachowaniami ryzykownymi, współpraca z instytucjami wspierającymi działalność profilaktyczną, wspieranie rodziców w zakresie ich wiedzy na temat profilaktyki prozdrowotnej, dbałość o środowisko fizyczne szkoły.
Dodać jeszcze należy, że program realizowany jest na czterech poziomach: szkolnym, rejonowym, wojewódzkim i krajowym, a udział w nim potwierdzają stosowne certyfikaty. Liczba szkół w Polsce zrzeszonych w sieci Szkół Promujących Zdrowie wynosi ponad 4000. Wśród nich od tego roku znajduje się też Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Kamieniu Prusinie, która jako pierwsza w gminie Kamień może pochwalić się zdobyciem certyfikatu potwierdzającego przynależność do Rejonowej Rzeszowskiej Sieci Szkół i Placówek Promujących Zdrowie.
Swój udział w programie rozpoczęliśmy w roku szkolnym 2015/2016 od złożenia wniosku w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Po nawiązaniu kontaktu z Rejonowym Koordynatorem Szkół Promujących Zdrowie panią Jadwigą Boho rozpoczęliśmy tzw. okres przygotowawczy. W tym czasie powołany został powołany Szkolny Zespół do spraw promocji zdrowia w składzie: pani Halina Bielecka, pani Maria Rurak i pani Patrycja Kochmańska. Szkolnym koordynatorem została pani Maria Murdza. Pierwszym zadaniem zespołu było zapoznanie wszystkich nauczycieli, uczniów, rodziców i pracowników szkoły z ideą programu, a następnie przeprowadzenie diagnozy wstępnej mającej na celu ustalenie problemów priorytetowych na kolejne lata aplikowania o certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.
W oparciu o diagnozę powstał trzyletni program „W zdrowym ciele zdrowy duch” wyznaczający zadania do realizacji w kolejnych latach 2015/2016, 2016/2017 i 2017/2018.
W naszym przypadku zadania te skupione były w trzech obszarach:I - Bezpieczeństwo (bezpieczeństwo w szkole i środowisku, przeciwdziałanie zachowaniom ryzykownym)
II - Promowanie zdrowego stylu życia (funkcjonowanie organizmu, zasady zdrowego żywienia, aktywność fizyczna)
III - Dbanie o zdrowie psychiczne, społeczne i duchowe (stwarzanie warunków sprzyjających dobremu samopoczuciu w szkole, aktywność społeczna, charytatywna, promowanie wartości edukacji).
Trudno byłoby opisać w tym miejscu realizację wszystkich zadań, dlatego wspomnę tylko niektóre działania. Przykładowo, w dziedzinie bezpieczeństwa wdrożyliśmy projekt „Profilaktyka to nasza taktyka” na temat radzenia sobie z formami agresji i przemocy wśród dzieci, skutków przemocy, cyberprzemocy oraz metod wychowawczych w stosunku do dzieci i młodzieży, jakie powinni stosować dorośli, realizowany przez OIK w Górnie, wzięliśmy udział w programie „Nie pal przy mnie, proszę” realizowanym we współpracy z Sanepidem, wdrożyliśmy własny autorski projekt „Nasza szkoła bez agresji”, przeprowadziliśmy we współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Nisku i OSP w Kamieniu próbną ewakuację szkoły; rokrocznie organizujemy obchody Światowego Dnia Bezpiecznego Internetu, podczas zajęć wychowawczych, spotkań z higienistką szkolną, poprzez konkursy, debaty przybliżaliśmy uczniom tematykę profilaktyki uzależnień.
W ramach promowania zdrowego stylu życia przeprowadziliśmy cykl zajęć poświęconych chorobom cywilizacyjnym, takim jak: astma, nadciśnienie, choroby układu krążenia, zawał, udar mózgu, cukrzyca czy zachorowania na raka. Promowaliśmy zasady zdrowego żywienia poprzez m.in. rokroczny udział w ogólnopolskich akcjach „Dzień Śniadania” i „Śniadanie daje moc”, udział w ogólnopolskim projekcie „Zdrowo jem, więcej wiem” i programie „Porcja pozytywnej energii”, udział szkoły w akcjach ogólnopolskich „Szklanka mleka”, „Owoce i warzywa w szkole”. Wprowadziliśmy zdrową żywność do sklepiku szkolnego i szkolnej stołówki. Ponadto uczniowie brali udział w tematycznych warsztatach kulinarnych promujących kuchnię regionalną. Rozwijaniu aktywności fizycznej sprzyjała cykliczna realizacja programu „Mały Mistrz” czy zajęć w ramach kółka sportowego a później SKS. Zachęcaliśmy uczniów do aktywnego spędzania wolnego czasu poprzez organizację zajęć pozalekcyjnych np. działalność drużyny harcerskiej, koła tańca towarzyskiego, Szkolnego Koła Scrabble; rokrocznie organizujemy dalsze wycieczki turystyczno-krajoznawcze, wycieczki po okolicy, rajdy rowerowe. W okresie ferii zimowych dzieci aktywnie spędzają czas i odpoczywają na szkolnych zimowiskach. Wprowadziliśmy autorski pilotażowy projekt „Aktywna przerwa”, zorganizowaliśmy przerwy z tańcem, z grami planszowymi, zabawami dla dzieci młodszych, rozwiązywaniem krzyżówek, malowankami; w czasie przerw między lekcjami uczniowie mają stały dostęp do stołów tenisowych i „piłkarzyków”. Muszę w tym miejscu dodać, że w naszej szkole uczniowie nie korzystają na terenie placówki z telefonów komórkowych czy smartfonów, a podczas przerw wolą aktywnie odpoczywać a nie np. serfować po portalach społecznościowych. Pod tym względem jesteśmy z naszych wychowanków bardzo dumni!
W zakresie dbania o zdrowie psychiczne, społeczne i duchowe zadbaliśmy o stworzenie warunków sprzyjających dobremu samopoczuciu w szkole, pracując nad zasadami moralnymi, postawami tolerancji, empatii, asertywności oraz sposobami radzenia sobie ze stresem, umiejętnością negocjacyjnego rozwiązywania konfliktów. Każdego roku urządzamy Szkolny Dzień Życzliwości. Uczniowie bardzo chętnie zaangażowali się w działalność społeczną, wspomnę tu o nowatorskiej działalności Samorządu Uczniowskiego, bogatym kalendarzu imprez szkolnych, organizacji uroczystości środowiskowych np. obchody Dnia Chorego, Pikniki Rodzinne czy szeroko rozumianym wolontariacie ze szkolnymi akcjami typu Dzień Łasuch, zbiórka makulatury na budowę studni w Afryce. Doświadczeniami w tym zakresie mogliśmy się podzielić z innymi szkołami podczas Ogólnopolskiej Konferencji „Wolontariat - przestrzeń czynienia dobra”, która z inicjatywy Kuratora Oświaty pani Małgorzaty Rauch odbyła się w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym w Jasionce. Ważne miejsce w naszym programie zajęło też promowanie wartości edukacji z niezwykle ciekawymi innowacjami pedagogicznymi - cyklem spotkań z absolwentami szkoły pod hasłem „Spotkania z ciekawymi ludźmi” i „Cztery pory roku z książką”, zajęciami pod hasłem „Jak się uczyć”.
Po zakończeniu trzyletniego stażu przygotowaliśmy sprawozdanie z realizacji programu, które wraz z kompletną dokumentacją zostało złożone na ręce Rejonowego Koordynatora Szkół Promujących Zdrowie. Na jej podstawie otrzymaliśmy certyfikat potwierdzający przyjęcie szkoły do Rejonowej Rzeszowskiej Sieci Szkół i Placówek Promujących Zdrowie. Dyrektor szkoły pani Małgorzata Januszewska i szkolny koordynator programu pani Maria Murdza uczestniczyły w uroczystym rejonowym podsumowaniu programu, które odbyło się 26 kwietnia 2018 r. w Wólce Podleśnej, tam też otrzymały z rąk pani Marioli Kiełboń starszego wizytatora KO w Rzeszowie certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Przed nami nowe wyzwanie – certyfikat wojewódzki, krajowy?
Niezwykły Gość
11 czerwca 2018 roku w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Kamieniu Prusinie zabrzmiał śpiew „Bądź pozdrowiony, Gościu nasz”. Śpiewając tę piosenkę, czekaliśmy na naszego niezwykłego Gościa- Siostrę Władysławę Piróg-misjonarkę, pracującą na Madagaskarze. Siostra Władysława opowiedziała uczniom o wyspie, na której pracuje, o ludziach, którzy tam żyją, o kulturze i tradycjach, które tam występują. Wyświetliła również przygotowany przez siebie film dotyczący miejsca jej pracy. Po prezentacji posypała się w stronę Siostry lawina pytań od uczniów. Po udzielonych odpowiedziach siostra zaprosiła wszystkich zgromadzonych do wspólnego zaśpiewania piosenki w języku malgaskim.
Spotkanie zakończyło się podziękowaniem Siostry za zbiórkę makulatury, z której dochód został przekazany na budowę studni w miejscu pracy s. Wladysławy. Podziękowania w Jej imieniu i społeczności naszej szkoly kierujemy do wszystkich parafian Parafii Kamień, Placówek Oświatowych z terenu naszej gminy, w szczególności dla Zepołu Szkół im. Jana Pawła II w Łowisku, za włączenie się do akcji „Zbiórka makulatury na studnię w Afryce”.
Zachęcamy do dalszej zbiórki makulatury na ten cel.
„Witaj, Arcypasterzu!” relacja z wizyty Księdza Biskupa Edwarda Białogłowskiego
9 kwietnia 2018 roku Szkoła Podstawowa im. św. Jadwigi Królowej w Kamieniu Prusinie miała zaszczyt gościć w swych progach Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Edwarda Białogłowskiego – biskupa pomocniczego diecezji rzeszowskiej. Obecność tak zacnego Gościa wiązała się z wizytacją kanoniczną, którą przeżywała w tym roku parafia Kamień. Księdzu Biskupowi towarzyszyli Ksiądz Dziekan Jan Krzywiński, Ksiądz Proboszcz Marian Gwizdak oraz ks. Łukasz Leśniak. W spotkaniu wzięli udział uczniowie wszystkich klas oraz dzieci z oddziału przedszkolnego, nauczyciele, pracownicy szkoły, a także przedstawiciele rodziców.
Przy słowach piosenki „Alleluja, witamy Cię” śpiewanej przez scholę Ksiądz Biskup przekroczył progi naszej szkoły. Jego Ekscelencja został serdecznie powitany przez Dyrektora szkoły panią Małgorzatę Januszewską i przedstawicielkę nauczycieli panią Marię Murdzę. Następnie przywitali się z Księdzem Biskupem uczniowie reprezentowani przez najmłodszych Zofię Świerat i Małgorzatę Hajder oraz Michała Januszewskiego, a także uczniów klas starszych - występującą w roli Królowej Jadwigi Kingę Piróg i przewodniczącą Rady Samorządu Uczniowskiego Maję Świerat. Radość ze spotkania z Księdzem Biskupem wyraziły również przedstawicielki Rady Rodziców pani Marta Piela i pani Joanna Urbanik.
Po uroczystych powitaniach Pani Dyrektor przedstawiła Księdzu Biskupowie działania podejmowane przez szkołę w ramach wychowania młodego pokolenia w duchu chrześcijańskim. Podkreśliła duże zaangażowanie naszych uczniów w życie religijne parafii. Mówiąc o działalności Szkolnego Koła „Caritas” i Koła Dzieci św. Jadwigi Królowej, wspomniała o inicjatywie ufundowania dla parafii feretronu Patronki szkoły św. Jadwigi Królowej, który noszony przez uczniów uczestniczy w procesjach podczas uroczystości parafialnych. Członkowie scholi i drużyny harcerskiej działającej przy naszej szkole przygotowują oprawę muzyczną i liturgiczną Mszy świętych, nabożeństw, adoracji; podczas Triduum Paschalnego trzymają wartę przy Bożym Grobie, przekazują Betlejemskie Światło Pokoju, uczestniczą (z roku na rok coraz liczniej) w Kolędzie Misyjnej. Pani Dyrektor zwróciła również uwagę na uczenie dzieci w szkole szacunku do drugiego człowieka, niesienie pomocy potrzebującym poprzez organizowanie i włączanie się do akcji charytatywnych np. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom czy zbiórkę makulatury na budowę studni w Afryce. Z dumą mówiła także o wieloletniej tradycji organizowania w szkole Spotkań z Piosenką Religijną czy obchodów środowiskowych Dnia Chorego.
Następnie wszyscy zebrani zostali zaproszeni do obejrzenia dedykowanego Księdzu Biskupowi programu artystycznego „Do wyższych rzeczy jestem stworzony i pragnę dla nich żyć”, który przygotowali uczniowie pod kierunkiem pani Haliny Warchoł, pani Anny Muszyńskiej i pani katechetki Bogusławy Rurak oraz pana Tomasza Polaka. Sceny z życia św. Stanisława Kostki przeplatane występami członków scholi pokazały, jak w młodym chłopcu rodziło się powołanie, jak gorliwie służył Panu Bogu, zawierzając wszystkie sprawy Matce Najświętszej. Spektakl uzupełniły sugestywne obrazy współczesnej rodziny i przesłanie głoszące, że zawsze najważniejsze miejsce w naszym życiu powinien zajmować Pan Bóg.
Ksiądz Biskup w bardzo ciepłych słowach wyraził radość z możliwości spotkaniamsię z nami i pogratulował „młodym artystom” występu. Nawiązując do jego treści, prosił uczniów, aby czerpali wzór ze św. Stanisława Kostki, który jest patronem dzieci i młodzieży, aby nigdy nie brakło im odwagi do pójścia drogą wyznaczoną przez wiarę i przykazania.
Po wspólnej modlitwie Ksiądz Biskup podarował wszystkim pamiątkowe obrazki i udzielił Pasterskiego Błogosławieństwa.Z pewnością wizyta tak Dostojnego Gościa, która przebiegła w niezwykle radosnej i miłej atmosferze, zapisze się w naszych sercach i na długo pozostanie w naszej pamięci. Ze swej strony zapewniamy Księdza Biskupa o modlitwie w Jego intencji.
Szkolny Klub Mediatorów Rówieśniczych w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Kamieniu Prusinie
W grudniu 2017 roku 12 uczniów naszej szkoły wzięło udział w bezpłatnych warsztatach z negocjacji, zaś w styczniu 2018 roku 14 uczniów wzięło udział w warsztatach z zakresu mediacji rówieśniczych prowadzonych przez profesjonalnych trenerów w zakresie mediacji i negocjacji oraz mediatorów.
Z przeszkolonej grupy uczniów powpłąno Szkolny Klub Mediatorów Rówieśniczych. Klub „Zaczarowani na M…” działa pod opieką mediatorów: Małgorzaty Januszewskiej i Marii Rurak. Uczniowie doskonalą się w technikach rozwiązywania sporów, konfliktów szkolnych w sposób profesjonalny, według procedur obowiązujących w mediacjach. Uczniowie są zaskoczeni i zachwycają się faktem, ze odpowiednio prowadzona rozmowa bez ingerencji w spór doprowdza do tego, ze osoby mające konflikt dochodza do porozumienia i ugody. Mediacje to doskonała forma rozwiązywania konfliktów rówieśniczych. Jeśli tylko skonfliktowane strony wyrażą wolę porozumienia to Mediatorzy Rówieśniczy pomogą im dojść do porozumienia i ugody. Żywimy ogromną nadzieję, że nasi Mediatorzy Rówieśniczy pomogą swoim kolegom/koleżankom rozwiązać konflikty, jeżeli takie się pojawią.
„Kocham Cię, Polsko” VI Piknik Rodzinny w Szkole Podstawowej im. św. Jadwigi Królowej w Kamieniu Prusinie
Trudno uwierzyć, jak szybko biegnie czas. Wydaje się, że tak niedawno rozpoczynaliśmy w Kamieniu Prusinie jako pierwsza szkoła w gminie organizowanie Pikników Rodzinnych,a tu proszę, z bagażem pięcioletnich doświadczeń, niewyczerpaną energią i mnóstwem pomysłów na dobrą zabawę przygotowaliśmy już VI Piknik Rodzinny. Tym razem naszemu wielkiemu rodzinnemu świętowaniu, które miało miejsce 10 czerwca 2018 roku, towarzyszyło hasło „Kocham Cię, Polsko”. Dlaczego takie hasło? Rzecz oczywista, dla uczczenia przypadającej w tym roku 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wzorem lat ubiegłych Honorowy Patronat objął nad naszym piknikiem Wójt Gminy Kamień – pan Ryszard Bugiel, za co jesteśmy Panu bardzo wdzięczni.
Akcenty patriotyczne pojawiły się tego popołudnia w wielu elementach; na pierwszy rzut oka widać je było w dekoracji. Uwagę przyciągała scena pięknie udekorowana ponad 100 (tak, 100 - to nie pomyłka) biało czerwonymi flagami, które delikatnie powiewały na wietrze. Na tablicach demonstracyjnych można było obejrzeć wystawę uczniowskich prac pod hasłem „Orzeł Biały” z wizerunkami godła narodowego.Po uroczystym otwarciu Pikniku przez Dyrektora Szkoły Panią Małgorzatę Januszewską, w obecności Pocztu Sztandarowego naszej szkoły wszyscy zgromadzeni odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Program artystyczny zaprezentowany przez uczniów klas IV i V również zawierał treści patriotyczne. W scence teatralnej „odwiedziła” nas Patronka szkoły św. Jadwiga Królowa. Siedząc na tronie w pięknym koronacyjnym stroju, otoczona grupką dzieci opowiadała im w formie gawędy najważniejsze wydarzenia z dziejów Polski, począwszy od legendy o Lechu, przez chrzest przyjęty przez Mieszka i wspaniałe czasy Polski Piastów i Jagiellonów. Opowieści o wielkim dramacie rozbiorów i utracie wolności zilustrowały odegrane symbolicznie przez uczennice wcielające się w rolę Prus, Rosji i Austrii impresje ruchowe, którym towarzyszyła podkreślająca dramatyzm muzyka. Polska – dziewczyna w biało czerwonej szacie - została pozbawiona korony, okryta żałobną czarną peleryną i dosłownie spętana łańcuchami. Wydarzenia z roku 1918, przybycie Józefa Piłsudskiego i przywrócenie Polsce wolności dały początek Niepodległości naszej Ojczyzny. Tę zaledwie kilkunastominutową, ale niezwykle wymowną „lekcję historii” uzupełnił – taniec z flagami w wykonaniu grupy uczniów klas V, VI i VII. Przepiękny układ figur z muzyka w tle, z rozpostartymi pasami białych i czerwonych materiałów zrobił na widowni ogromne wrażenie i niewątpliwie okazał się gwoździem programu.
To jeszcze nie koniec patriotycznych elementów. Kolejną niespodzianką, jaką przygotowaliśmy, był turniej „Kocham Cię, Polsko” wzorowany na popularnym programie telewizyjnym o tym samym tytule. Po wykonaniu przez scholę tytułowej piosenki, na scenie mogliśmy podziwiać zaciętą rywalizację dwóch drużyn reprezentujących władze samorządowe i rodziców uczniów naszej szkoły. Drużyna Wójta Gminy Kamień pana Ryszarda Bugla w składzie: Wicewójt – pan Franciszek Olko, Przewodniczący Rady Gminy - pan Mirosław Piędel i Radny – pan Antoni Partyka dzielnie walczyła z drużyną pana Tomasza Januszewskiego w składzie: pani Marta Piela, pani Joanna Urbanik i pan Jacek Sądej. Dobrej zabawy dostarczyły wszystkim, i uczestnikom, i widzom – przykładowe konkurencje: „Głuchy telefon”, „Polszczyzna”, „Kalambury”, „Licytacje muzyczne” czy „Urodziny”. Jak się okazało, w naszej zabawie nie było przegranych i wszyscy uczestnicy otrzymali w upominku – miód z polskiej (jak mogłoby być inaczej) pasieki.
Po tak wielkiej dawce wrażeń artystycznych i turniejowych emocji zaprosiliśmy wszystkich na poczęstunek. Na stołach nie zabrakło elementów polskiej kuchni; w tym roku serwowaliśmy „Chłopski garnek”. Potrawa musiała bardzo smakować, skoro niejednokrotnie proszono o dokładkę. Ciasta do kawy i herbaty z… jakby inaczej – polskimi owocami.
Dalszą część, muszę dodać, pięknego słonecznego popołudnia wypełniły dzieciom zabawy na dmuchanym placu zabaw ze zjeżdżalnią dla najmłodszych i nowościami: Mega Twisterem oraz Torem przeszkód „Zegar –Szczur”. Wielu amatorów także wśród dorosłych znalazła strzelnica, gdzie można było sprawdzić swoje umiejętności w strzelaniu z prawdziwego łuku. Jak zawsze na naszych piknikach ogromnym zainteresowaniem cieszyła się „Loteria Fantowa” z atrakcyjnymi głównymi nagrodami. Nie zabrakło też stoiska „Malowanie twarzy”. Najpopularniejszym motywem okazały się rozpowszechnione przez polskich kibiców malowane na policzkach (i tu znów patriotyczny akcent) biało-czerwone flagi. W części gastronomicznej „królowały” różnego rodzaju napoje smakowe „Alfred” oraz lody i wata cukrowa. A uroku wszystkim zabawom dodały unoszące się i migające w słońcu bańki mydlane.
Przez cały czas pikniku czynne było stanowisko promocyjne 16 Tczewskiego Batalionu Saperów w Nisku. Umundurowani żołnierze prezentowali kombinezony, w jakich pracują nurkowie i saperzy oraz sprzęt, jakiego używają. Ponieważ, jak mówi przysłowie „Za mundurem panny sznurem”, nie mogło zabraknąć oczywiście pamiątkowych zdjęć.
Pani dyrektor już na wstępie pikniku zapowiedziała niespodziankę, która tajemnicą pozostawała aż do wieczora, kiedy to na plac przed szkoła zajechał… pojazd opancerzony, który autentycznie kiedyś „służył” w Wojsku Polskim; u nas od razu wzbudził ogromne zainteresowanie nie tylko dodam wśród dzieci, ale i dorosłych. Po prezentacji można było skorzystać z okazji, by poczuć się jak żołnierz i przejechać się wokół szkoły, siedząc w jego wnętrzu.
Wieczór upłynął natomiast pod znakiem tańca. Oklaskiwaliśmy gorąco popisy tameczne naszych wychowanków należących do Szkolnego Koła Tańca Towarzyskiego „Perełki”, a także profesjonalny pokaz tańców latynoamerykańskich w wykonaniu „uczennicy i mistrza”, czyli Kornelii Januszewskiej (naszej absolwentki) i instruktora tańca pana Tomasza Januszewskiego. Po pokazach tanecznych parkiet należał do wszystkich sympatyków tańca, a tych oczywiście nie zabrakło. Bawiono się do późnych godzin nocnych. Zakończenie pikniku też miało patriotyczny akcent, bowiem każda rodzina uczestnicząca w pikniku otrzymała od organizatorów upominek w postaci biało-czerwonej flagi. I… kolejny piknik przeszedł do historii.
Zorganizowanie tak wielkiego pod względem rangi i zasięgu wydarzenia nie mogło obyć się bez pomocy Rodziców naszych uczniów, którzy chętnie włączali się we wszelkie prace organizacyjne, wymienię przykładowo: ustawianie namiotów, przygotowanie posiłku, dyżury przy dmuchańcach czy szycie flag. Serdecznie Państwu dziękujemy. Jesteśmy ogromnie wdzięczni sponsorom, którzy nie pozostali obojętni na nasze prośby o sponsoring i wsparli nas finansowo. W tym zacnym gronie znaleźli się: pan Ryszard Bugiel-Wójt Gminy Kamień, pan Mirosław Piędel Przewodniczący Rady Gminy Kamień, pani Alicja Hawro Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Kamieniu, pan Kazimierz Bednarz Prezes Gminnej Spółdzielni w Kamieniu, pan Wiesław Tajchman – Firma „TO i OWO”, pan Kazimierz Koc - Zakład Remontowo Budowlany „KOREM”, pan Stanisław Buczek - Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Usługowo-Handlowe, pan Stanisław Rembisz Firma Produkcyjno-Usługowo-Handlowa „KOBEX”, pan Bogdan Sączawa – Usługi Budowlane „BOGDAN”, pan Piotr Bochenek – PPUH Auto Hof, pan Marcin Dec – Firma Handlowo-Usługowo Produkcyjna, pan Krzysztof Piela – Zakład Produkcyjno-Usługowo Handlowy „FERAMENTA”, pan Antoni Partyka, pan Adam Mak firma „MAKADAN”, państwo Helena i Jan Orszakowie, Darczyńca proszący o anonimowość, pani Małgorzata Gorący i państwo Anna i Józef Jodłowscy PHPU „MAŁOPOLSKA”, pan Jan Jaworski „CHMIELNIK-ZDRÓJ”. Z Państwa pomocą udało nam się zorganizować kolejne wielkie rodzinne, a w tym roku także patriotyczne świętowanie.
Cieszymy się, że nasza inicjatywa zdobyła duże uznanie w środowisku, a naszym wzorem co roku kolejne szkoły organizują u siebie pikniki.
Wycieczka do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie
7 czerwca 2018 roku odbyła się wycieczka szkolna do Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie na koncert symfoniczny. W pierwszej części koncertu uczniowie wysłuchali Radosława Żukowskiego (bas) - solisty Opery Wrocławskiej, który wykonał utwór „Do not Grieve” na baryton i orkiestrę. To utwór gruzińskiego kompozytora napisany na zamówienie San Francisco Symphony, który miał swoją premierę w maju 2002 roku. W drugiej części orkiestra symfoniczna wykonała IV Symfonię f-moll op. 36 Piotra Czajkowskiego. Orkiestrą dyrygował MIRIAN KHUKHUNAISHVILI. Wszyscy z wielkim zainteresowaniem uczestniczyli w koncercie.
Z wizytą w Szkole Muzycznej w Kamieniu
23 maja 2018 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I-III odwiedzili Szkołę Muzyczną I stopnia w Kamieniu w Kamieniu. Dzieci uczestniczyły w przygotowanej audycji muzycznej. Czytane opowieści z życia Reksia, bohatera bajek dla dzieci, przeplatane były utworami muzycznymi w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej. Spotkanie upamiętniono pamiątkowym zdjęciem.
Szkolny Konkurs Matematyczny
26 kwietnia 2018 r. odbył się w naszej szkole Szkolny Konkurs Matematyczny dla uczniów klas I-VII o tytuł Mistrza matematyki poszczególnych klas. Wzięło w nim udział 18 uczniów z klas I-III i 23 uczniów z klas IV-VII.
Tytuł Mistrza otrzymali:
- z kl.I- Bartłomiej Sądej
- z kl.II- Marzena Grabiec
- z kl.III- Michał Rodzeń
- z kl.IV- Dominika Żak
- z kl.V- Martyna Kozak
- z kl.VI- Marcin Marut
- z kl.VII- Krystian Klimek.
Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów.
II Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego
- 17 kwietnia 2018 roku po raz drugi w naszej szkole czytaliśmy Biblię włączając się tym samym do ogólnopolskiej akcji: Narodowy Dzień Czytania Pisma Świętego. W tym roku w szczególności pochylaliśmy się nad Listem do Rzymian. Akcję rozpoczął ks. Proboszcz Marian Gwizdak, który przed czytaniem Biblii, wygłosił konferencję o roli czytania Pisma Świętego. W dalszej części Biblia czytana była przez dyrekcję szkoły, nauczycieli, dzieci i uczniów.
Katyń i Smoleńsk
- 11 kwietnia 2018 roku harcerze zaprosili wszystkich uczniów na kolejną lekcję historii. Przypomnieli historię mordu katyńskiego i katastrofy smoleńskiej. Pięknym śpiewem wyrazili wdzięczność tym, którzy zginęli za Ojczyznę oraz minutą ciszy uczcili pomordowanych w Katyniu i tych, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej.
Rekolekcje wielkopostne
- W dniach 19-21 marca 2018 roku uczestniczyliśmy w rekolekcjach wielkopostnych. W ramach ćwiczeń duchowych przygotowujących nas na Zmartwychwstanie Pana Jezusa braliśmy udział:
- we mszach świętych,
- w śpiewie pieśni i piosenek wielkopostnych,
- w konferencjach,
- w czytaniu Pisma Świętego,
- w nabożeństwie Drogi Krzyżowej,
- w sakramencie pokuty i pojednania.
Galeria
Archiwum Aktualności
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie